Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wykaz lektur 2021-2022


WYKAZ LEKTUR -KLASY IV -VIII W ROKU SZKOLNYM 2021-2022

 

 Lektury klasa IV

 

Autor

Tytuł

1)

Baśnie

Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym:

Charles Perrault Kopciuszek,

Aleksander Puszkin Bajka o rybaku

złotej i rybce

2)

Jan Brzechwa

„Akademia pana Kleksa”

3)

RenéGoscinny i Jean-Jacques Sempé

„Mikołajek” (wybór opowiadań)

4)

Janusz Christa

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania”

5)

Adam Mickiewicz

“Powrót taty”, “Pani Twardowska”,

“Pan Tadeusz” (opis wschodu słońca)

6)

Podania i legendy polskie

Wybrane podania i legendy polskie,
w tym o Piaście Kołodzieju

7)

C. Collodi 

„Pinokio”

8)

Roald Dahl

„Charlie i fabryka czekolady”- film

9)

Frances Hodgson Burnett

„Tajemniczy ogród”

 

Lektury klasa V

1)

Ferenc Molnár

„Chłopcy z Placu Broni”

2)

Bolesław Prus

„Katarynka”

3)

Ignacy Krasicki

wybrane bajki

4)

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz” (fragmenty: opis burzy,

zwyczaje i obyczaje: tańczenie poloneza,

powrót z lasu, gotowanie bigosu)

5)

Biblia i wybrane mity greckie

Biblia, w tym m.in. o stworzeniu świata i człowieka,

przypowieść o miłosiernym Samarytaninie;

Wybrane mity greckie, w tym  m.in. mit
o powstaniu świata oraz mity ,o Prometeuszu,

Syzyfie, Demeter i Korze, Heraklesie

 6)

CliveSteples Lewis

„Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”

 7)

 Aleksander Maleszko

„Magiczne drzewo”

 8)

Lucy M.Montgomery

„ Ania z Zielonego Wzgórza”

     

 

Lektury klasa VI

 

Autor

Tytuł

1)

Juliusz Słowacki

„W pamiętniku Zofii Bobrówny”

2)

Biblia

Wybrane przypowieści ewangeliczne o talentach,
o siewcy, o pannach roztropnych.

3)

Henryk Sienkiewicz

„W pustyni i w puszczy”

4)

John Ronald Reuel Tolkien

„Hobbit, czyli tam i z powrotem”

5)

Dorota Terakowska 

 „Władca Lewawu”

6)

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz” (fragmenty sceny
z koncertem Wojskiego, polowanie)

7)

IrenaJurgielewiczowa 

 „Ten obcy"

8)

 Małgorzata Musierowicz 

„Kłamczucha"

 

Lektury klasa VII


Autor

Tytuł

Termin

1)

Henryk Sienkiewicz

Latarnik”

2)

Aleksander Fredro

„Zemsta”

3)

 Juliusz Słowacki "Balladyna"

4)

Charles Dickens

„Opowieść wigilijna”

5)

Adam Mickiewicz

Dziady” część II, „Świtezianka”,                                    

"Śmierć Pułkownika”, „Reduta Ordona”.

6)

Henryk Sienkiewicz

„Quo vadis”

7)

Antoine de Saint-Exupery          

„Mały Książę”

8)

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”

9)

Éric-Emmanuel Schmitt

„Oskar i Pani Róża”

 

 

 

 

Lektury klasa VIII

 

Autor

 

Tytuł

1)

Jan Kochanowski

Pieśni, treny, fraszki

2)

Aleksander Kamiński
 

„Kamienie na szaniec”

3)

Adam Mickiewicz
 

Pan Tadeusz”

4( H.Sienkiewicz "Quo vadis"

5)

Stefan Żeromski

„Syzyfowe prace”

6)

Melchior Wańkowicz

„Ziele na kraterze” (fragmenty), „Tędy i owędy”

(fragmenty)

7)

Sławomir Mrożek

„Artysta”

9)

Św. Jan Paweł II 

„Tryptyk rzymski” – fragm., POEZJE

10)

5. A. Fiedler 

„Dywizjon 303”

Kolorem niebieskim w klasie VII i VIII wyróżniono lektury obowiązkowe

 

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny